Podsumowanie Dnia Budowlańca 2016

wtorek 19.04.2016
Logo DB 2016

14 kwietnia 2016 r. w Laboratorium – Centrum Wodne SGGW odbyła się V Ogólnopolska Konferencja Studentów Budownictwa Dzień Budowlańca w SGGW. Tegoroczna edycja jak co roku połączona była ze studenckim konkursem konstruktorskim Wybudujemy Wieżę.

Organizatorem wydarzenia było Koło Naukowe Budownictwa Inżynierskiego we współpracy z Kołem Młodych Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa i Władzami Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Temat przewodni tegorocznej edycji wydarzenia brzmiał „Wielkokubaturowe inwestycje budowlane oraz innowacyjne rozwiązania techniczne”.

W konferencji uczestniczyli: JM Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie prof. dr hab. Alojzy Szymański, Prorektor ds. Dydaktyki prof. dr hab. Bogdan Klepacki, Pełnomocnik Rektora ds. Międzynarodowych Projektów Badawczych prof. dr hab. Kazimierz Banasik, Pełnomocnik Rektora ds. Współpracy z Gospodarką, prof. dr hab. Andrzej Lenart oraz Dziekan Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska prof. dr hab. inż. Jerzy Jeznach i prodziekani. Swoją obecnością zaszczycili nas również: Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej prof. dr hab. inż. Ireneusz Winnicki oraz Prodziekan ds. Rozwoju Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej dr inż. Paweł Nowak.

W tegorocznej edycji Dnia Budowlańca w SGGW udział wzięła rekordowa liczba 27 firm związanych z branżą budowlaną, które miały okazję zaprezentować swoją ofertę na  stoiskach wystawowych, jak również zapoznać przybyłych gości z najnowszymi trendami  podczas prelekcji wygłaszanych w trakcie wydarzenia. Podczas całego dnia goście mieli okazję wysłuchać referatów na tematy związane m. in. z zastosowaniem technologii BIM, nowoczesnym projektowaniem 3D, zielonym budownictwem, a także wznoszeniem nowoczesnych konstrukcji budowlanych przy użyciu prefabrykatów.

Jedną z zasadniczych części Dnia Budowlańca był konkurs konstruktorski „Wybudujemy Wieżę”, który w tym roku obfitował w rekordową liczbę 16 drużyn przybyłych z uczelni technicznych z terenu całej Polski. Podczas środowej rywalizacji poszczególne zespoły miały za zadanie w ciągu 4 godzin skonstruować wieże z drewna balsowego, które zachowując jak najmniejszą masę przeniosą jak największe obciążenie. Następnego dnia konstrukcje zostały przebadane na profesjonalnej maszynie wytrzymałościowej w Laboratorium – Centrum Wodne SGGW. Najlepszy wynik osiągnęła drużyna „Onion Konstrukszyn” reprezentująca Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Nagrodę publiczności za najładniejszą wieżę otrzymała praca zespołu „Cezar”, który również wywodzi się z naszej uczelni.

Oficjalna strona wydarzenia: