Dzień Budowlańca 2018: Sprawozdanie

wtorek 15.05.2018

W dniu 19 kwietnia 2018 r., w Laboratorium – Centrum Wodne SGGW odbyła się VII Ogólnopolska Konferencja Studentów Budownictwa Dzień Budowlańca w SGGW. Tegoroczna edycja jak co roku połączona była ze studenckim konkursem konstruktorskim Wybudujemy Wieżę, jak również Dniem Otwartym na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska.

Organizatorami konferencji byli studenci z Koła Naukowego Budownictwa Inżynierskiego, Koła Naukowego Geoinżynierii, Koła Młodych Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa oraz Władze Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Temat przewodni tegorocznej edycji wydarzenia brzmiał „Innowacje kluczem do efektywnego budownictwa”. Ponadto w organizację Dnia Otwartego zaangażowani byli przedstawiciele Samorządu Studenckiego

W konferencji wzięły udział władze Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska na czele z dr hab. inż. Eugeniuszem Kodom prof. SGGW. Swoją obecnością zaszczycili nas również Pełnomocnik Rektora ds. Centrum Wodnego prof. dr hab. inż. Alojzy Szymański, Przewodniczący Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa Mieczysław Grodzki oraz Członek Zarządu Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Bogdan Wróblewski. Gośćmi honorowymi podczas tegorocznej edycji byli absolwenci naszego wydziału obchodzący 40 rocznicę  praktyk studenckich „Mezopotamia 77”.

W tegorocznej edycji Dnia Budowlańca w SGGW udział wzięły 23 firmy związane z branżą budowlaną, które miały okazję zaprezentować swoją ofertę na licznych stoiskach wystawowych, jak również zapoznać przybyłych gości z najnowszymi trendami podczas prelekcji wygłaszanych w trakcie wydarzenia. Przybyli goście mieli okazję wysłuchać wykładów na tematy związane m. in. z zastosowaniem technologii BIM, nowoczesnym projektowaniem 3D, zielonym budownictwem, a także wznoszeniem nowoczesnych konstrukcji budowlanych przy użyciu prefabrykatów. Oprócz tego we współpracy z pracownikami Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska zorganizowane zostały warsztaty laboratoryjne i pokaz dynamiczny dronów badawczych dla goszczących w ramach Dnia Otwartego uczniów następujących szkół średnich: Technikum Budowlanego nr 5 w Warszawie, Technikum Budowlanego im. Stanisława Noakowskiego w Warszawie, IV Liceum Ogólnokształcącego im. I Dywizji Kościuszkowskiej w Piasecznie oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Pruszkowie.

Jedną z zasadniczych części Dnia Budowlańca był objęty patronatem przez firmę Budimex S.A. konkurs konstruktorski Wybudujemy Wieżę w którym udział wzięło 13 drużyn przybyłych z uczelni technicznych z terenu całej Polski. Podczas środowej rywalizacji poszczególne zespoły miały za zadanie w ciągu 4 godzin skonstruować wieże z drewna balsowego, które zachowując jak najmniejszą masę przeniosą jak największe obciążenie. Następnego dnia konstrukcje zostały przebadane na profesjonalnej maszynie wytrzymałościowej w Laboratorium – Centrum Wodne SGGW. Najlepszy wynik osiągnęła drużyna „CAG” reprezentująca Politechnikę Śląską. Nagrodę publiczności za najładniejszą wieżę otrzymała praca zespołu „Dechy”, który reprezentował Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.