Dni SGGW 2018

poniedziałek 28.05.2018

Dni_SGGW_2018_37

W dniach 18 i 19 maja na terenie Kampusu naszej Uczelni odbywały się Dni SGGW. Wzorem lat ubiegłych, na stoisku Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska można było zapoznać się z pokazami przygotowanymi przez poszczególne Katedry, studenckie koła naukowe oraz wydziałowy Samorząd Studentów.

Odwiedzający stoisko mogli m. in. przyjrzeć się z bliska nowoczesnej aparaturze pomiarowej, wykorzystywanej w działalności naukowej i dydaktycznej Wydziału. Można było wziąć udział w licznych i zróżnicowanych pokazach oraz konkursach przeznaczonych dla wszystkich grup wiekowych.

Podczas pokazów można było nauczyć się rozpoznawać chmury, a nawet wspólnie z naukowcami wytworzyć chmurę w naczyniu laboratoryjnym. Zwiedzający mogli przejrzeć się w oku kamery termowizyjnej prezentującej na żywo barwny obraz otoczenia i zaznajomić się z możliwościami wykorzystania tego narzędzia w budownictwie i inżynierii środowiska.

Za pomocą stereoskopu można było zobaczyć trójwymiarowy model powierzchni Ziemi stworzony ze zdjęć lotniczych. W sąsiednim namiocie dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja dronów wyposażonych w kamery do sporządzania zdjęć lotniczych, wykorzystywanych w monitoringu stanu środowiska. Kolejną atrakcją było poszukiwanie „skarbów” zakopanych w piasku przy pomocy wykrywacza metali. Przy okazji można było poznać sprzęt do badania właściwości gruntów tj. dylatometr. Obok prezentowano także jeden z etapów uzdatniania wody – filtrację w kolumnie filtracyjnej.

Studenci zaprezentowali wykonane przez siebie wieże z drewna balsowego oraz makietę zbiornika retencyjnego Siemianówka, w której krążyło kilkadziesiąt litrów wody. Dodatkowo studenci przygotowali specjalne atrakcje dla najmłodszych zwiedzających – konkursy plastyczne i konstrukcyjne. Podczas tradycyjnego już konkursu dotyczącego selektywnej zbiórki odpadów zebrano ponad pół tysiąca sztuk zużytych baterii.

Dodatkowo nasi goście mieli możliwość zwiedzenia i zapoznania się z działalnością Laboratorium – Centrum Wodnego SGGW.

Wszystkim pracownikom, doktorantom i studentom naszego Wydziału, którzy zaangażowali się w przygotowanie i prowadzenie pokazów w trakcie Dni SGGW 2018 serdecznie dziękujemy.

Notatkę sporządzili:

Tomasz Stańczyk & Ewa Papierowska