Piknik Naukowy 2018

czwartek 7.06.2018

Piknik_Naukowy_PGE_2018

Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska zaprasza na Piknik Naukowy, który odbędzie się w najbliższą sobotę 9 czerwca w godzinach 11-20 na Stadionie PGE Narodowym.

Stanowisko naszego Wydziału o numerze D20 będzie znajdować się w sektorze żółtym w okolicach bramy nr 11. Przedstawimy na nim następujące pokazy:

1. Świat z lotu drona

Prezentacja drona – ruchomej platformy badawczej wraz z wyposażeniem do monitoringu środowiska z powietrza oraz zagrożenia i aspekty prawne związane z użytkowaniem dronów przez osoby prywatne. Wyjaśnione zostaną zagadnienia dotyczące badań z użyciem kamery wielospektralnej oraz termalnej. Pokaz wirtualnego przelotu nad trójwymiarowym (3D) modelem terenu (animacja komputerowa) stworzonym podczas badań terenowych z użyciem drona.

1. „Wiatr chmury rozwiesza…” – ruch w atmosferze

Zróżnicowanie chmur i ich znaczenie w obiegu wody w atmosferze i kształtowaniu klimatu Ziemi. Tworzenie mikrochmury w przezroczystym naczyniu. Pomiar prędkości wiatru: omówienie czynników powodujących powstawanie ruchu powietrza, rola wiatru w transporcie wody w atmosferze.

1. Wędrówki wielkie i małe, czyli o migracjach ptaków

Prezentacja różnych gatunków ptaków wędrownych, tras ich migracji, miejsc możliwych obserwacji, głosów. Znaczenie badań migracji ptaków w projektowaniu inwestycji – perspektywa biologa i inżyniera.

1. Rzeka i procesy hydrologiczne od źródeł do ujścia

Procesy ruchu wody zachodzące w rzece i zbiorniku retencyjnym oraz możliwość sterowania nimi za pomocą budowli piętrzących. W tym celu zaprezentowana makieta rzeki ze zbiornikiem i zaporą. Uczestnicy będą samodzielnie kierować przepływem rzeki, wprowadzać pływaki (modele łodzi) i obserwować ich ruch.

1. Ruch wody w systemie filtracji – doświadczenie modelowe

Filtracja wody na kolumnie filtracyjnej ze złożem ze skał okruchowych (żwir, piasek). Rola ruchu wody w filtracji – sterowanie natężeniem przepływu i czasem kontaktu wody ze złożem filtracyjnym. Ukazane będą warunki panujące w kolumnie w trakcie filtracji wody oraz w trakcie płukania (regeneracji) filtra (uniesienie, ekspansja złoża filtracyjnego).

1. Ruchome piaski – niebezpieczne upłynnienie gruntu

Pokaz  makiety przedstawiającej obiekty budowlane posadowione na gruncie podatnym na zjawisko upłynnienia ukazujący zagrożenia dla ludzi i zabudowań jakie tego typu grunt może spowodować.